Transakcje bezgotówkowe są niezwykle wygodne. Nie trzeba mieć przy sobie gotówki, żeby zrobić zakupy, a płatności dokonywane kartą są szybkie i łatwe. Taki zestaw pozytywów korzystnie wpływa na jakość obsługi klienta oraz minimalizuje ryzyko kradzieży fizycznej gotówki.
Zdarza się jednak, że konto bankowe zostaje zaatakowane i następuje przejęcie środków finansowych z konta. Karta płatnicza może się zgubić, paść łupem złodziei lub możemy po prostu zapomnieć numeru PIN. Dowiedz się, jak bezpiecznie używać kart płatniczych i jakie są zasady transakcji bezgotówkowych.
Pilnuj swojego PINu, ale go nie zapisuj
Nigdy nie zapisuj swojego numeru PIN na kartce i nie nośmy go w portfelu! Jeśli zgubimy portfel, lub zostanie on skradziony, zanim się zorientujemy, że nie mamy go, może w tym czasie dojść do przywłaszczenia przez złodzieja naszych pieniędzy. Blokowanie karty płatniczej jest możliwe przy użyciu aplikacji mobilnej. Dlatego, gdy nagle będąc w sklepie lub galerii handlowej zorientujemy się, że nie mamy karty, powinniśmy ją natychmiast zablokować.
Uważaj na podejrzane maile i smsy!
Złodzieje często podają się za pracowników banku lub innej instytucji finansowej. Próbują wyłudzić od nas dane, takie jak hasło do logowania na stronę banku przez Internet, PIN, czy dane osobowe. Naszą czujność powinny wzbudzić maile, które zachęcają do kliknięcia w nieznane linki, proszą o symboliczny przelew na kwotę 1zł lub mówiące o tym, że nasze konto zostało zaatakowane przez hakerów i wobec tego musimy podać wrażliwe dane.
Bądź czujny!
Pamiętaj, aby zawsze zachować rozsądek i nie udostępniać innym żadnych informacji na temat konta osobistego. Unikaj noszenia karty kredytowej lub debetowej w przezroczystej okładce od telefonu. W ten sposób, numery karty są bardzo widoczne i możesz nawet nie zorientować się, że ktoś zrobił na Twój koszt zakupu przez Internet, gdzie niezbędne jest podanie numeru karty. Uważaj też na sytuacje, gdzie jesteś proszony o niewielkie przelewy za pośrednictwem smsa.